Rodzina

Ubranka dla dzieci – jak obalić stereotypy?

Wszystko zaczęło się od… Jezusa Chrystusa. Według tradycji chrześcijańskiej kolor różowy miały szaty małego Jezusa, a dziewczynki były przywdziewane w błękit – na wzór płaszcza Matki Boskiej. Przez lata powielano ten schemat, który był szczególnie modny w latach 20 XX wieku. Rewolucja nastąpiła dopiero w latach 40 XX wieku – i co to była za rewolucja! Wszystko poprzewracano do góry nogami.

Teraz wieszaki i półki sklepowe uginały się od różowych ciuszków dla dziewczynek, a dział dla chłopców przyciągał odcieniami błękitu. Z czasem zmiany przybierały coraz większy obrót, szczególnie w przypadku mody dziewczęcej. Pojawiało się coraz więcej nowych dodatków, udziwnień, by w punkcie kulminacyjnym osiągnąć efekt różowego stroju z cekinami i brokatowymi nadrukami lubianych księżniczek z bajek. Czyli czysty kicz.

Typowa dziewczynka prezentowała się tak: wystrojona w różowe, błyszczące wdzianko, bawiąca się lalkami Barbie i różowymi konikami, mająca wpięte we włosy różowe spinki. Róż był widoczny na każdym kroku, wystawał zza wózków i nie był już niczym wyjątkowym na placach zabaw.

Dzisiaj jest trochę lepiej. Projektanci zauważyli swój błąd i zaczęli robić to samo, co w przypadku chłopców – pojawia się coraz więcej różnorodnych ubrań, w różne barwy i wzory. Stereotyp jednak pozostał i ciężko go obalić.

Róż kojarzy się z dziewczęcością i infantylnością, z kolei niebieski – z męskością, dominacją. Tym samym stawia się wyraźny mur między obiema płciami. Kobieta nie może mieć już cech męskich, a mężczyźnie zabroni się chociażby bycia delikatnym i wrażliwym.

Ma to swoje negatywne skutki. Już od najmłodszych lat dziewczęta i chłopcy nie mają ze sobą styczności, tworzą oddzielne grupy. Dziewczynki są tymi, które bawią się lalkami, a chłopcy po drugiej stronie pokoju bawią się samochodami lub kopią piłkę. Jeśli któryś z chłopców lub dziewczynek będzie miał ochotę przyłączyć się do grupki przeciwnej płci, może zostać wyśmiany. Nie dość, że uczy się konformizmu, to jeszcze nie ma możliwości poznania odmiennego świata, co później będzie skutkowało brakiem tolerancji.

Sklep internetowy http://ubierzdziecko.pl/ oferuje wiele ubranek dziecięcych wysokiej jakości – śpioszki, kaftaniki i wiele innych

Sytuacja prezentuje się podobnie później – w wieku młodzieńczym. Wtedy budzą się hormony i zarówno dziewczęta jak i chłopcy poddają się życiu uczuciowemu, jednak w odmienny sposób. Nastolatki stroją się, malują i wierzą w księcia z bajki, z kolei chłopcy chcą wypaść jak najlepiej – przybrać postawę tzw. macho. Młodzi prezentują jedynie swój zewnętrzny wizerunek. Ich relacje nie są prawdziwe, oparte na wzajemnym zaufaniu i czułości.

Wszystko to jedynie zawody związane z takimi pytaniami jak: co o mnie myśli, jak wyglądam, czy nie jestem za gruba, czy nie jestem za mało umięśniony? Ktoś może powiedzieć, że ta postawa zmieni się z wiekiem, ale to zależy od czynników zewnętrznych i intuicji, samoobserwacji. Bardzo często owa postawa nie zmienia nawet w okresie dojrzałości i może przynieść zgubne skutki w życiu rodzinnym. Prowadzi do nieszczęśliwych małżeństw, licznych rozwodów i lekkomyślności w związkach partnerskich.

Jeżeli zatem chcemy jakoś wpłynąć na życie naszych dzieci, wystarczy zacząć od tak drobnej rzeczy jak wybór odpowiedniego ubranka. Nie popadajmy w skrajności – wtedy też uczynimy dzieciom krzywdę. Jak u stoików – ważny jest złoty środek.

Post Comment