W jaki sposób tworzy się gry komputerowe?
Technologia

W jaki sposób tworzy się gry komputerowe?

Rynek gier komputerowych powiększa się z każdym rokiem. Produkowane są coraz bardziej zaawansowane tytuły, wykorzystujące najnowocześniejsze technologię. W jaki sposób  tworzy się gry komputerowe?

Na mapie produkcji gier komputerowych Polska jest miejscem szczególnym. Coraz więcej udanych tytułów nie tylko wspomaga naszą gospodarkę, ale również jest kulturowym towarem eksportowym, którego odbiorcy znajdują się na całym świecie. Warto zatem zastanowić się, w jaki sposób produkowane są gry?

Elementy

Na początku warto wspomnieć, że bardziej rozbudowane tytuły wymagają większych nakładów finansowych i czasowych. Niekiedy studio deweloperskie będzie inwestowało w budowę lub rozbudowanie silnika graficznego, co pochłania bardzo dużo pieniędzy i wymaga pracy wielu programistów. Elementów, z których zbudowane są gry komputerowe, jest wiele – chodzi między innymi o mechanikę gry, jej stylistykę, questy, fabułę, quick time eventy czy chociażby cutscenki.

Oczywiście istnieje balans, który definiuje wymagania gatunku wobec danego elementu gry. O ile dobrze skonstruowana fabuła liczy się praktycznie w każdej grze, o tyle nie wszędzie sprawdzą się bardzo rozbudowane, nieliniowe questy. Dla przykładu – w produkcjach z gatunku First Person Shooter (FPS) liniowa akcja z elementami nieliniowości może sprawdzić się doskonale, o ile gra ma na celu wpisywać się w konwencję dynamicznej rozrywki.

System rezerwacji online Bookero – łatwość w obsłudze, szybkość i profesjonalizm – sprawdź!

Gry RPG na przykład są nastawione już na coś innego – tam liczy się przede wszystkim dobra fabuła, dobrze zmontowane questy oraz wciągający wątek główny; duże znaczenie ma także osobowość bohatera i jego wiarygodność.

Reżyserzy

Coraz częściej na liście twórców gier komputerowych znajduje się stanowisko reżysera gry. Świadczy to o szczególnym rozwoju tej branży – w Stanach Zjednoczonych ogólna wartość branży gier komputerowych przebiła już wartość rynku filmowego. W coraz to bardziej dostrzegalny sposób gry upodobniają się do filmów, nie stając się jednak filmami interaktywnymi, a zachowując swoje odrębne cechy gatunkowe. Warto również zwrócić uwagę na scenariusze gier komputerowych, które konstruowane są w szczególny sposób, z uwzględnieniem roli gracza, którą ten musi wnieść w opowiadaną historię.

Jeżeli chodzi o techniczne aspekty produkcji gier, to można wymienić między innymi kreację i animację postaci gracza oraz NPC czy mechanikę świata. Przed bardzo trudnym zadaniem stoją studia tworzące gry RPG, ponieważ muszą one wypełnić stworzony świat w taki sposób, by gracz mógł odczuć, że świat jest bardzo wiarygodny.

Jest to szczególne ważne w przypadku tworzenia miast. Zachwycające grafiką budynki nie wystarczą, aby miasto żyło – należy wypełnić je mieszkańcami, sprawić, by mieli oni swój cel, który gracz będzie mógł co jakiś czas podglądać.

Podsumowując, tworzenie gry komputerowej jest procesem bardzo skomplikowanym, w którym musimy zadbać o wiele elementów. Zarówno gry AAA, jak i te tworzone przez pasjonatów, wymagają dużych nakładów czasowych.

Post Comment