Salon – jako serce domu – jak urządzić go z klasą?
Dom

Salon – jako serce domu – jak urządzić go z klasą?

Salon stanowi centralne miejsce naszego domu. Kiedyś funkcję salonu stanowił tak zwany „duży pokój”, który był także sypialnią gospodarzy. Obecnie większość mieszkań i domów budowana jest w taki sposób, by możliwe było wydzielenie części dziennej, często połączonej z kuchnią, która stanowi główne miejsce aktywności domowników.

Ponieważ salon jest tą częścią domu, w której toczy się życie całej rodziny, w której przebywamy najwięcej czasu – a więc także podejmujemy w niej gości, warto jego urządzeniu poświęcić trochę czasu. By nasz salon spełniał swoje funkcje, był miejscem odpoczynku i przestrzenią, w której wszyscy domownicy czują się dobrze, warto zadbać o kilka aspektów.

A mianowicie:

  1. Odpowiednie kolory: obecnie najchętniej wybierane przez architektów wnętrz są barwy jasne i neutralne, jak: biel, szarości, beże. Delikatne kolory stanowią doskonałe tło dla bardziej wyrazistych elementów wyposażenia. Dzięki temu salon nie tylko wydaje się większy, czy bardziej przestronny, ale też nie przytłacza i nie męczy wzroku.
  2. Wygodne wyposażenie: wybierając meble do salonu kierujmy się nie tylko przesłankami wizualnymi, ale stawiajmy także na praktyczność i użyteczność sprzętów! Co nam po ogromnej sofie wyścielanej drogim atłasem, jeśli jej gabaryt nijak nie będzie pasował do wnętrza, a potykający się o mebel domownicy zaczną szczerze go nienawidzić? Kupując meble do salonu pomyślmy o tym, czego tak naprawdę potrzebujemy. Czy obszerna komoda nie zagraci naszej przestrzeni? Czy olbrzymi, rozkładany stół na 20 osób jest nam naprawdę potrzebny do szczęścia? Im wcześniej zadamy sobie te pytania, tym lepiej. Pozwoli nam to uniknąć niepotrzebnych zakupów i stresów związanych z niefunkcjonalnie urządzonym wnętrzem.
  3. Funkcjonalne ustawienie mebli: gdy już zakupimy wymarzone wyposażenie, rozsądnie rozplanujmy przestrzeń w salonie. Posłużmy się w tym celu kartką papieru i ołówkiem, lub specjalnym programem komputerowym do planowania przestrzeni. Rozrysujmy nasze wnętrze i umieśćmy w nim wirtualne meble. Zabieg ten pozwoli nam lepiej rozeznać się w przestrzeni, bez konieczności mozolnego przestawiania mebli tam i z powrotem.
  4. Dekoracje i rośliny: dekoracje to element dyskusyjny. Jedni lubią bogate, przyciągające wzrok ozdoby, inni pozostają w tej kwestii minimalistami. Bez względu na to, który front reprezentujemy, warto tak dobierać dekoracje, by stały się one ozdobą dla wnętrza, a jednocześnie subtelnie podkreślały jego klimat, zamiast męczyć i przytłaczać. Dobierając rośliny, które znajdą się w naszym salonie warto przede wszystkim zadać sobie pytanie: czy lubimy i potrafimy dbać o rośliny. Jeśli tak, w tej kwestii nie będzie dla nas ograniczeń, jeśli jednak zdarzało nam się w przeszłości zasuszyć kaktusa – warto postawić na rośliny mało wymagające, lub w ostateczności sztuczne. Sucha, zapomniana roślina z pewnością nie stanie się ozdobą żadnego wnętrza.
  5. Oświetlenie: to niezwykle ważny element wyposażenia każdego wnętrza, często jednak niedoceniany. Zamiast jednej, dużej, centralnej lampy, która oświetli całe wnętrze, warto postawić na oświetlenie punktowe. Postawmy małe lampki na stolach, komodach, czy stolikach kawowych, dodatkowa lampa stojąca z klimatycznym abażurem doda uroku każdemu wnętrzu. Punktowe oświetlenie nie tylko buduje niepowtarzalny klimat, ale sprawia, że wnętrze nabiera charakteru i rodzinnej atmosfery.

One Comment

  1. Mogę powiedzieć, że duży wpływ na wystrój salonu ma także oświetlenie. Dzięki designerskim lampom możemy uzyskać naprawdę fajny efekt. 🙂 Pozdrawiam!

    Reply

Post Comment