Ruch przyjacielem kreatywności
Ogólna

Ruch przyjacielem kreatywności

Nad ludzką kreatywnością pracuje się na wiele różnych sposobów. W zasadzie każdy może mieć jakiś swój własny patent, aby kreatywność nie opuszczała go nigdy, a przynajmniej nie za często. Próżno jednak szukać drugiego tak uniwersalnego sposobu wsparcia własnej pomysłowości jak aktywność fizyczna. Co więcej, jeżeli ktoś unika jej jak ognia, wówczas może zapomnieć o dobrych pomysłach.

Ruch to zdrowie … i masa nowych pomysłów

Rozkład zajęć wielu artystów, wizjonerów świata technologii oraz ludzi wykonujących tak zwane kreatywne zawody, jest często bardzo podobny. Takie osoby zaczynają dzień od treningu. Nie jakiegoś konkretnego, ponieważ preferowana forma ruchu to coś bardzo indywidualnego. Ważne by się ruszać. Twórca teorii względności jeździł na przykład na rowerze. Co więcej, to właśnie te przejażdżki były okazją do dopracowywania szczegółów tego pomysłu.

Warto wziąć przykład z Alberta Einsteina i spróbować. Jeżeli do napisania jest jakiś tekst lub do wykonania projekt, można pójść na siłownię, pobiegać, pojeździć na rowerze czy chociażby pospacerować. Więcej tlenu przekłada się na sprawniej działający mózg. Ciało zmuszone do wysiłku pobiera go z powietrza znacznie więcej. Poza tym krew szybciej krąży w organizmie, dzięki czemu wszystkie komórki są lepiej odżywione. Co za tym idzie człowiek jest bardziej zrelaksowany. A jak wiadomo w wielkim stresie raczej nic szczególnie mądrego się nie wymyśli. Niewiele rzeczy działa natomiast tak relaksująco na ciało i umysł, jak właśnie aktywność fizyczna.

Farby, balony, kleje i stojaki oraz wiele więcej znajdziesz w sklepie internetowym dla osób kreatywnych – Dekolo.pl, który dostępny jest na stronie https://dekolo.pl/

W miarę możliwości warto jednak ćwiczyć na świeżym powietrzu. Oznacza to bowiem nie tylko okazję do korzystania z większej dawki tlenu, ale również szansę na więcej nieszablonowych pomysłów. Trening na zewnątrz na ogół oznacza bowiem dynamiczną zmianę otoczenia. Tak jest chociażby w czasie biegania, chodzenia czy jazdy na rowerze. Gdy człowiek nieustannie widzi nowe rzeczy, wówczas o wiele łatwiej mu wpaść na jakiś oryginalny pomysł.

Mózg bowiem łączy nieznane sobie elementy, porządkuje je, wywołując różnego rodzaju skojarzenia. Z tego względu między innymi warto przynajmniej raz na jakiś czas próbować nowych rzeczy. Biegać inną trasą czy organizować wycieczki rowerowe do nieznanych sobie jeszcze miejsc. Może się wydawać, że takie szczegóły nie są zbyt ważne. A jednak to kluczowy aspekt dbania o kreatywność.

Przerwa nie tylko na lunch

Każdy człowiek, który zarabia na swoich pomysłach, zna to uczucie pustki. Kiedy trudno o nawet kiepskie pomysły, nie mówiąc już o tych naprawdę dobrych. Wówczas trzeba dać sobie czas na odpoczynek. Jeżeli pracuje się umysłowo lub ma do rozwiązania jakiś problem, najlepiej poćwiczyć. W ten sposób odrywa się uwagę od trapiących myśli. Koncentrując się na czymś innym, przy okazji pozwala się dojść do głosu swojej podświadomości. A tam odpowiedź na nurtujące pytanie na ogół już jest. Wystarczy na chwilę odetchnąć. I nie każdą przerwę w pracy wykorzystywać na jedzenie czy przeglądanie materiałów. Niektóre firmy wręcz zachęcają pracowników do wyjścia na zewnątrz i zaangażowania się w jakąś aktywność.

Post Comment