Praca a kwestie robotyzacji i praca człowieka
Technologia

Praca a kwestie robotyzacji i praca człowieka

W debatach akademickich często pojawiają się argumenty oznaczające jakiegoś rodzaju obawy o przyszłość zawodów na świecie. O ile współcześnie może to nie stanowić jeszcze problemu, o tyle za parędziesiąt lat algorytmy i maszyny mogłyby okazać się o wiele wartościowszymi pracownikami aniżeli kadra pracownicza. Jak względem tego kreuje się przyszłość dla ludzkości?

Już obecnie mówi się, iż w nieodległej przyszłości zaniknie aż parędziesiąt profesji. Praca realizowana przez zatrudnione osoby zostanie zastąpiona wydajnością robota. Wydaje się, że największe niebezpieczeństwo dotyka oczywiście tych profesji, jakie nie potrzebują wyższych kwalifikacji. Menedżerowie zarządzający przedsiębiorstwami, opierającymi się na pracy fizycznej pracowniczej kadry, niespiesznie wprowadzają do całościowej działalności roboty. Trzeba zaakcentować to, z jakiego powodu podejście to tak bardzo opłaca się firmom.

Wydaje się, iż stosowanie algorytmizowanych robotów w swej pracy jest niezwykle kosztowne. To argument zgodny z prawdą, niemniej jednak trzeba podkreślić, iż inwestycja ta zdoła w szybki sposób opłacić się, gdyż efektywności maszyny nie da się porównać z efektywnością ludzką. Robot nie potrzebuje dni wolnych od pracy, również nie choruje, może pracować z takim samym poziomem produktywnością przez 24 godziny. To dokładnie z takich względów praca roboty może być niebezpieczeńśtwem dla ludzi w takim sensie, że ci nie mogliby znaleźć pracy.

Ostatnimi czasy donośnie dyskutowano o inicjatywie wprowadzenia podatku od pracy maszyn, dlatego że mogłoby to w pewien sposób zwolnić kradzież pracy maszyn. Ma to swoich sympatyków oraz przeciwników, niemniej jednak ukazuje pewną fundamentalną kwestię – maszyny są w coraz większy sposób wykorzystywane w różnego typu pracy i przez biznesmenów zajmujących się między innymi przemysłem.

Trzeba położyć nacisk na to, iż człowiek nie będzie zastąpiony przez roboty w stu procentach. Zawsze będzie bardzo wartościowa wysoko wykształcona osoba do ich obsługi i kontrolowania, zatem nie jest tak, że znikną zawody w ogóle. Zwraca się uwagę również, że za jakiś czas ludzkości wystarczy czterogodzinny dzień pracy, ponieważ większość czynności wykonywana będzie przez nowoczesne technicznie roboty.

Post Comment